Teknoloji

Microsoft, Windows 11 22H2 oyun performansı sorunlarını düzeltir, yeniden kullanıma sunar

Windows 11 22H2 güncellemesi, son birkaç aydır dağınık bir kullanıma sunuldu. O kadar çok kullanıcı bununla ilgili sorunlar bildirdi ki Microsoft, aksaklıkları gidermek için dağıtımını durdurdu. Şimdi neredeyse üç ay sonra, 22H2 için işler tekrar yoluna girmiş gibi görünüyor.

Microsoft, 22H2 güncellemesini henüz yüklememiş olan Windows 11 kullanıcıları için bu hafta bir uyumluluk bloğunu kaldırdı. Güncellemeyi bekleyen kullanıcılar, güncellemenin önümüzdeki birkaç gün içinde Windows Update’te göründüğünü görecektir. Anahtar, Microsoft’un 22H2’deki hataları küresel kullanıma sunmaya devam etmek için yeterince düzelttiğine olan güvenini doğruluyor.

Redmond ilk olarak Eylül ayı sonunda 190 ülkede Windows 11 22H2’yi piyasaya sürdü , ancak birçok kullanıcı mavi ekranlar (BSOD’ler) dahil olmak üzere bununla ilgili sorunlarla karşılaştı. Bu arada, Nvidia grafik kartı kullanıcıları düşük performans, ses anormallikleri ve G-Sync ile ilgili sorunlar bildirdi.

Microsoft , 22H2’nin yanlışlıkla son kullanıcılara yönelik olmayan GPU hata ayıklama özelliklerini etkinleştirdiğini iddia ederek sorunları geçen ay kabul etti. Şirket daha sonra güncellemenin kullanıma sunulmasını uyumluluk bloğu ile duraklattı. Nvidia, etkilenenlere GeForce Experience uygulamasını yükseltmelerini tavsiye etti.

22H2 ile mücadele edenler için isteğe bağlı bir yama Kasım ayı sonlarında ortaya çıktı.

Nvidia GPU performans hatalarına ek olarak KB5020044, Microsoft OneDrive depolama ile ilgili sorunları da düzeltti. Uyumluluk bloğunun kaldırılması, tüm Windows 11 kullanıcılarının 22H2’yi KB5020044’teki değişikliklerle yüklemesine olanak tanır.

22H2’deki önemli eklemeler arasında Başlat menüsü, oyun oynama ve güvenlik yer alır. Büyük güncelleme, Başlat menüsünde uygulamalar için klasörler oluşturma, menü düzenlemesini değiştirme ve uygulama simgelerini menüden görev çubuğuna sürükleme becerisini ekledi. Dosya Gezgini, dosyalar için sekmeler ve hızlı erişim pimleri ekleyerek önemli bir yenileme aldı.

Oyun özellikleriyle ilgili olarak, 22H2 Otomatik HDR ve Değişken Yenileme Hızı desteğini, daha önce yalnızca tam ekran DirectX 12 oyunlarında çalıştıkları pencereli DirectX 10 ve DirectX 11 oyunlarına genişletti. Kullanıcılar artık yeni bir uygulama kullanarak HDR’yi kalibre edebilir ve Xbox Oyun Çubuğu aracılığıyla bir denetleyiciyle son oyunları başlatabilir. Güncelleme aynı zamanda oyun geliştiricilerin modern SSD hızlarını tam olarak kullanmalarına izin veren DirectStorage’ın ilk çıkışını da işaret ediyordu.

Yeni Akıllı Uygulama Kontrolü güvenlik özelliği, tahmine dayalı bir yapay zeka modeline dayalı olarak güvenli olmayabilecek uygulamaların açılmasını engeller. Microsoft Defender’daki yeni bir işlev, kimlik bilgilerini bilinen kötü amaçlı web sitelerine girmeleri durumunda kullanıcıları bilgilendirir.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu