Teknoloji

Lexus, EV’leri sürüşü daha ilgi çekici hale getirmek için bir “manuel şanzıman” geliştiriyor

Manuel şanzımanlar bir zamanlar giriş seviyesi araçların ve üst düzey spor arabaların temel öğesiydi, ancak o günler çoktan geride kaldı. Günümüzün en uygun fiyatlı arabaları, maksimum sürücü uyumluluğu için otomatik şanzımanlarla birlikte gönderilir ve en hızlı performans sürüşleri bile artık yıldırım hızında vites geçişleri için çok hızlı, çift kavramalı vites kutuları içerir. Elektrikli araçların popülarite kazanmasıyla, manuel şanzımanlar gerçekten arka görüşte bırakılacak gibi görünüyor.

Lexus’un başka fikirleri var.

Japon otomobil üreticisi Toyota’nın lüks bölümünün, bir gün elektrikli arabalarda kullanılabilecek bir “manuel şanzıman” geliştirdiği bildiriliyor. Evo Magazine’in yakın zamanda vurguladığı gibi, sistem aslında herhangi bir şanzımana bağlı olmayan sanal bir debriyaj pedalı ve vites değiştirici kullanacaktır. Bunun yerine, kabinin içine pompalanan yazılım ve yapay ses ile birleştirilmiş yerel dokunma duyumları, elektrik motorlarının tork iletimine kadar deneyimi taklit edecek. Bir çaylak gibi değiştirirsen, bir bronco gibi zıplar.

Buna ilk tepkim “vay canına, bu inanılmaz derecede gereksiz” oldu. Görünüşte, bir EV’ye egzoz sistemi eklemek kadar gereksiz. Dahası, üretim sürecine daha fazla karmaşıklık ekleyerek daha yüksek maliyetlere ve sonunda kırılabilecek daha fazla malzemeye neden olur. İşte kendimi ikinci kez tahmin etmeme neden olan şey.

Evo’ya göre Toyota, teorik olarak herhangi bir motor ve şanzıman kombinasyonunu, tork iletimi ve elektrik aktarma organından gelen ses yoluyla yeniden yaratabileceğini söyledi (elektrik motorları hedef yanmalı motordan daha yüksek bir tepe çıkışına sahip olduğu sürece).

Her şey yazılıma bağlı. Teorik olarak, yoğun bir Supra için bir melodi yükleyebilir ve bir tane sürmenin nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebilirsiniz (en azından düz bir çizgide). Lexus LFA’ya ne dersiniz? Tabii neden olmasın. Önden çekişli bir araçla gezintiye çıkmak mı istiyorsunuz yoksa RWD sürüşünde arka ucu tekmelemek mi istiyorsunuz? hadi bakalım Diğer üreticilerin modellerini taklit etmek isteseydiniz, lisanslama elbette bir kabus olurdu, ama kesinlikle ilginç bir fikir.

Gerçekte, Lexus ve Toyota muhtemelen onu ehlileştirecek ve sıradan bir elektrikli araç sürmeyi sürüşü daha çekici “hissettirmek” için bu özelliği kullanacaklar.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu