Haber

Elon Musk, Özel Jetini İzleyen Bir Hesabı Rapor Eden Gazetecileri Yasaklama Kararını Savunmak İçin Bir Twitter Alanında Göründü

Twitter’ın CNN, New York Times ve Washington Post da dahil olmak üzere yarım düzineden fazla gazeteciyi Elon Musk ile ilgili bir hesap hakkında yaptıkları haberin ardından “kalıcı olarak askıya almasından” saatler sonra, adamın kendisi kısa bir süre için ev sahipliği yaptığı bir Twitter Alanında göründü.

Twitter’ın CEO’su Musk, muhabirlerin askıya alınması kararını savunurken, “Herkese aynı şekilde davranılacak” dedi. “Sadece bir gazeteci olduğun için özel değiller.”

Gazeteciler askıya almalar hakkında onu daha fazla sorgulamaya çalıştıktan kısa bir süre sonra, Uzaydan kaçtı.

Akşamın erken saatlerinde Musk, gazetecileri “temelde suikast koordinatları” olarak adlandırdığı gerçek zamanlı konumunu yayınlamakla suçlamıştı. Bunu yapmanın “Twitter hizmet şartlarının doğrudan ihlali” olduğunu söyledi.

Muhabirler, Musk’ın kişisel özel jetinin kamuya açık verileri kullanarak nerede olduğunu tweetleyen ve ardından aniden kendi Twitter hesaplarının askıya alındığını bulan bir hesap olan @ElonJet’in Twitter tarafından yasaklanmasının öyküsünü haber yapıyorlardı.

Musk, “#saveryanmac #macpack” (eski askıya alınan gazetecilerden biri olan şu anki New York Times muhabiri Ryan Mac’ten sonra) başlığıyla, başladıktan iki saatten fazla bir süre sonra Uzayda boy gösterdi.

Musk, “Birinin konumu hakkında gerçek zamanlı bilgi göstermek uygun değil ve bence bu aramadaki herkes bunun onlar için yapılmasını istemez” dedi.

Musk, kendisinin ve ailesinin konumu hakkında canlı bilgi verebileceği için @ElonJet ile bağlantılı raporlamanın doxxing olduğunu (adresler veya telefon numaraları gibi özel ve kişisel bilgiler yayınlandığında) iddia etmeye çalıştı. Twitter’ın bundan sonra gazeteciler ve “sıradan insanlar” arasında bir ayrım yapmayacağını da sözlerine ekledi.

“Sen sadece bir Twitter vatandaşısın. Yani özel bir muamele yok,” dedi Musk. “Dox, uzaklaştırma alırsın, hikayenin sonu.”

Twitter’da medyadan ve muhabirlerden hoşlanmadığını uzun süredir dile getiren Musk, “yasaktan kaçmayı yasaklamak veya bu konuda zekice davranmaya çalışmak, örneğin, Ah, gerçek zamanlı bilgilere bir bağlantı gönderdim ” gibi şeyler uygun değildi . platformda.

Notopoulos geri adım attı ve gazetecilerin sadece @ElonJet hakkında haber yaptıklarını söyledi. “Bunu yasaktan kaçmak için hileli bir girişim gibi mi düşünüyorsun?” diye sordu.

Musk, “Gerçek zamanlı bilgilere, yasaktan kaçınmaya bir bağlantı gönderiyorsunuz,” dedi.

Askıya alınan gazetecilerden biri olan Washington Post teknoloji muhabiri Drew Harwell, Musk’ın adresini Twitter’da yayınlamadığını söyledi.

Musk, “Adrese bir bağlantı gönderdiniz,” diye karşılık verdi.

Harwell, “ElonJet hakkında haber yaparken, şu anda çevrimiçi olmayan ve artık Twitter’da yasaklanan ElonJet’e bağlantılar yayınladık” dedi.

Musk tekrar, “Dox yaparsan ceza alırsın, hikayenin sonu,” dedi ve ardından ona bir soru sormak için Notopoulos’un ortasında Uzay’dan ayrıldı.

Düzinelerce gazeteci ve yüksek profilli bir Silikon Vadisi yatırımcısı ve Musk’ın yakın çevresinden biri olan Jason Calacanis de dahil olmak üzere 30.000’den fazla kişi Space’i canlı dinledi.

Harwell ve Mashable’dan Matt Binder dahil olmak üzere askıya alınan muhabirlerden bazıları, Twitter hesaplarının askıya alınmasına rağmen Uzay’a katılmalarına izin veren bir Twitter boşluğu keşfettikten sonra Uzay’da da konuşabildi.

Medya kuruluşları, muhabirlerinin kalıcı olarak açığa alınmasına yanıt verdi. New York Times yaptığı açıklamada, hareketin “şüpheli ve talihsiz” olduğunu söyledi. CNN bunu “dürtüsel ve haksız” olarak nitelendirdi. Washington Post’un genel yayın yönetmeni Sally Buzbee, Harwell’in askıya alınmasının “Elon Musk’ın Twitter’ı ifade özgürlüğüne adanmış bir platform olarak yönetme niyetinde olduğu iddiasını doğrudan baltaladığını” söyledi.

Musk’ın ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra, Uzay aniden uyarı vermeden sona erdi.

Notopoulos, “Üzgünüm, Uzay kesilmiş gibi görünüyor, ekran aniden benim tarafımda karardı ve herkes açıldı,” diye tweet attı.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu