DünyaHaberTeknoloji

Birleşik Krallık, Netflix şifrelerini paylaşmanın yasa dışı olduğunu ve dolandırıcılık olabileceğini söylüyor

Çok sayıda akış hizmeti abonesinin şifrelerini arkadaşları ve aileleri ile paylaştığı bilinen bir gerçektir. Netflix bu uygulamayı engellemeye çalışıyor ve Birleşik Krallık hükümeti bunu kesinlikle kınıyor: Birleşik Krallık’ta şifre paylaşımı telif hakkı yasasının ihlalidir ve cezai dolandırıcılık olarak değerlendirilebilir.

TorrentFreak , Birleşik Krallık Hükümeti Fikri Mülkiyet Ofisi’nin, insanların çevrimiçi korsanlıktan ve sahte ürünlerden kaçınmasına yardımcı olmak için Meta ile ortaklaşa bir kampanya şeklinde dün yeni bir korsanlık kılavuzu yayınladığını yazıyor.

Tavsiyelerin çoğunu daha önce defalarca duyduk, ancak Korsanlık başlığı altındaki bir bölümde, telif hakkı yasasını çiğneyen listelenen faaliyetlerden biri de “akış hizmetlerinde şifre paylaşımı”.

TorrentFreak, açıklama için Fikri Mülkiyet Ofisi (IPO) ile temasa geçti. IPO, “Ceza ve medeni hukukta, amacın bir kullanıcının telif hakkıyla korunan eserlere ödeme yapmadan erişmesine izin vermek olduğu şifre paylaşımı durumunda uygulanabilecek bir dizi hüküm vardır.” Dedi. “Bu hükümler, koşullara bağlı olarak sözleşme hükümlerinin ihlali, dolandırıcılık veya ikincil telif hakkı ihlalini içerebilir.”

Birleşik Krallık Kraliyet Savcılık Servisi, bir üye kulübünün hizmetlerini ödemeden ve üye olmadan kullanmanın, akış hizmetlerinin şifrelerini paylaşmak için uygulanabilecek bir dolandırıcılık örneği olduğunu belirtir.

2016’da bir ABD federal temyiz mahkemesi, parola paylaşımının Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası (CFAA) kapsamında cezai bir suç olarak kabul edilebileceğini yineledi, ancak ortalama bir tüketicinin Netflix veya Amazon Prime tarafından takip edilme şansı sıfıra yakın ve İngiltere’deki tüketiciler muhtemelen aynı derecede güvenli olacaktır.

Çoğu akış hizmetinin hüküm ve koşulları, abonenin evi dışındaki kişilerle şifre paylaşımını yasaklar, ancak yakın zamana kadar şirketler uygulamaya göz yummuştu; Netflix, 2017 gibi yakın bir tarihte bunu açıkça teşvik ediyordu.

Netflix, bu yılın başlarında on yıl içinde ilk kez abone kaybettiğinden beri, ABD’deki hanelerin yaklaşık üçte birinde görülen şifre paylaşımını engellemeye çalışıyor. Arjantin, Guatemala, Honduras ve Dominik Cumhuriyeti’nde, daha geniş bir kullanıma hazırlık amacıyla, abonelerden ekstra ev eklemek için ücret alma denemeleri yapıldı. Netflix ayrıca, yeni abonelerin izleme geçmişlerini, kişiselleştirilmiş önerileri, kaydedilmiş oyunları ve diğer özel ayarları kendi üyeliklerine taşıyabilmeleri için Ekim ayında bir profil aktarım aracı sunmaya başladı.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu