HaberTeknoloji

Bosch-Mercedes Otomatik Vale Sistemi Açıklandı

Mercedes ve Bosch kendi kendine park eden bir araba yapmak için bir araya geldi.

Tesla, Tamamen Kendi Kendine Sürüş beta programının kullanıma sunulmasıyla kaçıyor gibi görünse de, Mercedes-Benz (Bosch’un ortak olduğu) alternatif bir yanıt buldu. İki şirket, Aralık 2022’de Alman Federal Motorlu Taşımacılık Otoritesi’nden otomatik bir vale sistemi için düzenleyici onay aldı.

Sistem ilk olarak 2017’de gösterildi ve ikisi, 2020’den beri Mercedes’in Stuttgart’taki ana havaalanında testler yapıyor.

Mercedes-Bosch Otomatik Vale Sistemi Nasıl Çalışır?
Şu anda Bosch Otomatik Vale park etme olarak bilinen sistem, yalnızca sürücünün aracı bir otoparkın veya otoparkın girişinde belirlenmiş bir bırakma noktasında bırakmasını ve ardından aracı bir ön servise göndermek için Mercedes Me uygulamasını kullanmasını gerektiriyor. – rezerve edilmiş park yeri

Bir teslim alma talep edildiğinde, araç kendi kendine park yerinden başka bir teslim alma noktasına gider; burada, dolu bir park yerinde arabanızı aramakla uğraşmak zorunda kalmadan aracınızı kullanabilirsiniz.

Bahsetmişken, sistem bir insanın park yeri aramak için etrafta dolaşmasını gerektirmediğinden, arabalar birbirine daha yakın park edilebilir. Mercedes ve Bosch, bunun otoparkları %20’ye kadar daha verimli hale getirebileceğini iddia ediyor.

Vale bunu, otomobilin kendi kendine sürüş özelliklerini park yerine takılı Bosch yapımı sensörlerle birleştirerek başarır. Sensörler, otomobilin kendi sensörleri tarafından alınan bilgileri tamamlayarak herhangi bir kaza olasılığını azaltan daha iyi, daha kontrollü kararlar almasına yardımcı oluyor.

Sistem şu anda kendi kendine sürüş yeteneği için SAE ölçeğinin dördüncü seviyesinde derecelendirildiğinden, bu Mercedes için oldukça önemlidir. Bu seviyede, aracın çalışması için insan müdahalesi gerekmez, işlem önceden belirlenmiş bir coğrafi alanla sınırlıdır ve en önemlisi, sürücü olarak siz değil, herhangi bir kaza veya hasardan şirket sorumludur.

Ek olarak sensörler, genellikle havaalanlarında veya diğer ticari yerlerde bulunan çok katlı olanlar da dahil olmak üzere mevcut otoparklara da uyarlanabilir.

Desteklenen Araçlar ve Otoparklar Nelerdir?
Şu anda sistem yalnızca Mercedes’in Temmuz 2022’den sonra üretilen S-Serisi ve EQS modellerinde ve Mercedes Me uygulaması üzerinden etkinleştirilen Akıllı Park Pilotu özelliğiyle sunuluyor. Şu anda, Stuttgart havaalanında, havaalanı otopark yönetimi şirketi Apcoa tarafından yönetilen P6 otoparkında bulabilirsiniz.

Bununla birlikte Mercedes, bu yıl Mart ayında Los Angeles’taki bir otoparkta düzenlenen bir gösteri ile sistemi ABD’de test etti.

Tesla Olmayan Kendi Kendini Sürebilen Sistemler İçin Ne Anlama Geliyor?
Tesla, tam otomatik kendi kendine sürüş sistemleri söz konusu olduğunda hala tartışmasız bir şekilde önde olsa da, sistemleri daha güvenilir ve doğru olduğundan, bunun gibi gösteriler ve uygulamalar, rekabetin hemen ardından geldiğinin kanıtıdır. Mercedes’in kendisi, ticari kullanım için Drive Pilot adlı kendi kendine sürüş teknolojisini artırıyor.

Drive Pilot şu anda Almanya’da kullanım için sınırlıdır ve ABD lansmanı için hazırlanmaktadır. GM’nin Super Cruise veya Ford’un Blue Cruise sistemlerine benzer şekilde, Drive Pilot ayrıca yalnızca 37mph hıza kadar haritalanmış otoyollarda çalışır.

Ayrıca, sistemin Alman muadili kanunen bu sistemle sınırlı olabilirken, ABD’de böyle bir kısıtlama yoktur. Ancak Mercedes, sistemle yeni yola çıkarken daha yükseğe çıkmak konusunda rahat görünmüyor.

Sürücüsüz Arabaların Geleceği
Diğerlerinin yanı sıra Mercedes-Benz, GM, Ford, Volkswagen ve BMW gibi şirketlerin tamamen işlevsel, yolda yasal bir sürüş sistemi oluşturma yarışında hızla Tesla’ya katılmasıyla, müşteriler olarak bizler artık her geçen gün daha iyi hale gelen daha fazla seçeneğe sahip oluyoruz.

Giderek daha fazla otomobil üreticisi EV’leriyle çığır açtıkça, daha fazla rekabetle karşılaşıyoruz ve bu da sonunda sizin için daha iyi arabaların ortaya çıkmasına yol açıyor.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu