HaberTeknoloji

TikTok ABD’de Yasaklanabilir mi?

TikTok’u çevreleyen güvenlik endişeleri arasında ABD, sosyal uygulamayı yasaklamak için yasal işlem istiyor. İşte bilmeniz gerekenler.

TikTok’un güvenliğiyle ilgili endişeler yeni bir şey değil. Bir süredir hem kullanıcılar hem de devlet kurumları, TikTok’un ne kadar güvenli olduğu ve sosyal medya platformunun Çin’de (ana şirketinin merkezinin bulunduğu yer) verileri nasıl işlediğine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Ancak yeni ABD mevzuatı, bu güvenlik endişeleri konusunda harekete geçmeyi amaçlıyor. Faturalar şu anda ABD hükümeti aracılığıyla, hükümet cihazlarından başlayarak ülkedeki cihazlardaki TikTok yasaklarını keşfetmek için çalışıyor. İşte bilmeniz gereken her şey.

Yeni ABD Mevzuatı TikTok’u Devlet Cihazlarından Yasaklıyor


14 Aralık 2022’de ABD Senatosu, Devlet Cihazlarında TikTok’a Hayır Yasasını oybirliğiyle kabul etti. Yeni mevzuat, TikTok’un federal kurumlara ait herhangi bir cihazda kullanılmasına izin verilmesini yasaklamayı amaçlıyor. Örneğin, FBI ajanlarının Büro tarafından verilen bir akıllı telefona TikTok indirmesine izin verilmeyecektir.

Kanun, sosyal medya uygulamasındaki güvenlik araştırması gibi istisnalara izin verir, ancak önce bunların onaylanması gerekir. TikTok’un güvenlik ve mahremiyet için tehlikeli olduğu birçok endişe arasında yer alıyor. Yeni mevzuat kulağa oldukça korkutucu gelse de, henüz yasalaşmadı.

ABD politikasına çok derinlemesine girmeden, yasanın önce Temsilciler Meclisi’nde onaylanması için oylanması gerekecek. Kabul oyu verilirse, nihai onay için Başkan Biden’a gidecek. Ancak bu, bazı ABD Eyaletlerinin erken harekete geçmesini engellemedi.

Bazı Eyaletler, devlete ait cihazlarda TikTok’u yasaklamak için bağımsız olarak yasalar çıkardı. Teksas, Utah ve Alabama dahil olmak üzere eyaletler, kısmi yasağı uygulamaya koyan Eyalet çapında bir yasa çıkardı. Ama daha ne kadar ileri gidebilir?

ABD TikTok’u Daha Geniş Bir Şekilde Yasaklayabilir mi?


Şu anda Başkanın Devlet Cihazlarında TikTok’a Hayır Yasasını onaylayıp onaylamayacağı belli değil, ama bu işin sonu, değil mi? Pek iyi değil. Şu anda Kongre’den geçen ve ABD’de TikTok’un tamamen yasaklanmasıyla sonuçlanacak başka bir yasa var.

ANTİ -SOSYAL ÇKP Yasası (Çin Komünist Partisi Yasası tarafından İnternet Gözetiminin Ulusal Tehdidinin Önlenmesi, Baskıcı Sansür ve Etki ve Algoritmik Öğrenme anlamına gelir) olarak adlandırılan yasa, Çin, Rusya ve Küba kaynaklı sosyal uygulamaları yasaklamayı amaçlıyor. İran, Kuzey Kore veya Venezuela.

Bu Yasa, TikTok’tan çok, en iyi sosyal medya platformlarından bazıları da dahil olmak üzere bir bütün olarak sosyal uygulamalara odaklanır. Amacı, bu tür uygulamalar tarafından potansiyel olarak ortaya çıkan güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlamaktır. Bununla birlikte, aynı ölçüde, daha genel odak, bunu onaylanma olasılığı çok daha düşük olan bir mevzuat parçası haline getirir.

Bu tür eylemlerin, etkilenen ülkelere karşı çok daha derin siyasi sonuçları olacaktır ve Amerikalıların akıllı telefonlarını kullanma biçiminde büyük değişiklikler doğuracaktır. Yasa, 16 Aralık 2022 itibarıyla henüz oylanacak, bu nedenle kesin olarak ne olacağı belli değil.

ABD TikTok’u Yasaklarsa Ne Etkisi Olabilir?


Şu anda ABD’nin bu TikTok yasağına (ve etkilenen diğer tüm uygulamalara) doğru hareket etmesi pek olası görünmese de, şu anda bir olasılık olmaya devam ediyor. Peki, TikTok’a yönelik ABD çapında bir yasağın nasıl bir etkisi olabilir?

TikTok’un sizin için kötü olmasının sebeplerinden biri de beyniniz için kötü olması. Çalışmalar, uygulamada çok fazla zaman geçirmesi nedeniyle dikkat süresini azalttığını göstermiştir. Elbette, bir yasak bu konuda faydalı olabilir mi? Şart değil.

TikTok kullanılamaz hale gelirse, çok sayıda kullanıcı birdenbire zamanlarını ne yaparak geçireceklerinden emin olamazlar. Kullanıcıların bir sonraki adımda hangi uygulamaya dönebilecekleri sorusu akla geliyor, bu da biraz sorun teşkil edebilir.

Ayrıca bir yasağın ne kadar etkili olacağı sorusunu da gündeme getiriyor. Kullanıcılar muhtemelen TikTok’a VPN’ler veya dışarıdan yükleme yoluyla erişebilir, ancak ABD buna izin vermez mi? Yoksa kurallara uymayanlara ceza mı gelecek? Açıktır ki, yasağın gerçekleşmesi durumunda hala çözülmesi gereken çok şey var.

ABD’deki TikTok Kullanıcılarının Şimdilik Bir Yasak Konusunda Endişelenmelerine Gerek Yok
ABD hükümetinin ANTİ-SOSYAL ÇKP Yasası ve aslında ABD çapındaki TikTok yasağı ile ilerlemesi pek olası görünmüyor. Böyle bir yasağın geniş sonuçları olacaktır ve henüz varlığının ilk aşamalarındadır – onaya yakın değildir. Bununla birlikte, hükümette olanlar, muhtemelen federal mülkiyetteki cihazlarda bir yasakla karşı karşıya kalacaklar.

TikTok kullanıcıları, tüm bu yasaklama konuşmaları arasında uygulamayı ABD’de kullanmaya devam edebildiğinden, uygulamanın kurallarına uygun hareket etmek en iyisidir. Sonuçta, uygulamadan yasaklanmak istemezsiniz.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu