HaberTeknoloji

Şimdiye Kadar iPhone 15 Hakkında Bildiğimiz Her Şey

iPhone 15’e hala birkaç ay var, ancak şimdiden tartışacağımız bazı heyecan verici söylentiler var.

Yeni bir yıl, yeni bir iPhone. Bu hep böyleydi, değil mi? Ve bu trende sadık kalarak, iPhone 15 hakkında konuşmalar, iPhone 14 çıkmadan önce bile ortalıkta dolaşıyordu.

Hiçbir şey kesin olmamakla birlikte, diğerlerinden çok daha umut verici bazı söylentiler var. Biz de iPhone 15 ile ilgili şimdiye kadar bildiğimiz tüm olası sızıntıları ve bilgileri bir araya topladık.

Çıkış Tarihi ve Sıralaması

Apple tipik olarak her yıl Eylül ayında bir etkinlik düzenlediğinden, iPhone’un çıkış tarihi neredeyse her zaman tahmin edebileceğimiz bir şeydir. İşler planlandığı gibi giderse yeni iPhone 15 serisini Eylül 2023’te göreceğiz.

Dizilimden bahsetmişken, iPhone 15 için nasıl olacak? Bildiğimiz kadarıyla Apple, iPhone 15 Plus, iPhone 15, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in yer alacağı iPhone 14 ile aynı seriyi takip etmeyi planlıyor.

Ancak sektör spekülatörleri, Apple’ın alışılagelmiş modellere ek olarak yepyeni bir iPhone 15 Ultra çıkarabileceğine inanıyor. iPhone 15 Ultra seriye benzersiz bir katkı mı olacak yoksa iPhone 15 Pro Max’in adı iPhone 15 Ultra olarak mı değiştirilecek? Bunu öğrenmek için takipte kalmamız gerekecek.

Fiyat

iPhone 15 Ultra ile ilgili söylentileri, model için önemli bir fiyat artışı da takip ediyor. Bu artışın (eğer doğruysa) tüm dizilişe uygulanıp uygulanmayacağı hala bir muamma.

ABD, diğer ülkeler görürken iPhone 14’te bir fiyat artışı görmediğinden, bazı analistler, en azından ABD’de fiyatlarda bir artışın kaçınılmaz olduğunu savunuyorlar.

Tasarım: iPhone 15’te USB-C Özelliği Olacak mı?

iPhone 15’i gerçekten görene kadar kesin detayları ve ölçüleri bilmeyecek olsak da, yeni serideki tasarım değişiklikleri hakkında bazı sağlam spekülasyonlar var.

Sektör spekülatörlerine göre çentik muhtemelen tüm iPhone modellerinden kaldırılacak ve yerine iPhone 14 Pro modellerinde gördüğümüz Dinamik Ada gelecek. Bununla birlikte bazı kaynaklar iPhone 15 için yuvarlatılmış kenarlardan ve titanyum gövdeden de bahsediyor.

Buna rağmen, hepimizin görmeyi beklediği en büyük tasarım değişikliği, AB kurallarına uymak için bir USB-C bağlantı noktasının dahil edilmesidir. USB-C’nin Lightning’e göre çeşitli avantajları olsa da, Apple, Pro modellerini birbirinden ayırmak için muhtemelen farklı aktarım hızlarında değişen USB-C türleri kullanabilir.

Bazı sızıntılar, kapasitif ses ve fiziksel düğmeler yerine dokunsal geri bildirimli güç düğmelerine de işaret ediyor, ancak bunun pek olası olmadığını düşünüyoruz.

Kamera

Apple, her yeni iPhone serisinde kamera özelliklerini geliştirmekte asla başarısız olmadı ve bu sefer de farklı olmayacağını umuyoruz.

Doğrudan büyük silahlar için dalacağız; iPhone 15’te yeni bir periskop lens spekülasyonu birden fazla platformda yaygınlaşıyor. Periskop lens, daha önce hiç olmadığı kadar yakınlaştırma yetenekleri sunacak. Mevcut iPhone 14 Pro modellerinde 3x yakınlaştırma bulunurken, endüstri kaynaklarına göre periskop lens 10x yakınlaştırmaya sahip olabilir.

Her zaman olduğu gibi, Apple en iyi özelliklerini Pro modelleri için saklıyor, yani yeni lens dahil edilirse, büyük olasılıkla daha pahalı varyantlar için olacak.

İşlemci ve eSIM

Performans iyileştirmeleri hakkında hiçbir bilgimiz yok, ancak iPhone 15 büyük olasılıkla yeni A17 Bionic işlemciyi alacak. Tüm hattın beklenen A17 ile mi yoksa sadece Pro modelleriyle mi donatılacağından emin değiliz. İkincisi ise, standart iPhone 15 modelleri büyük olasılıkla iPhone 14 Pro ile aynı A16 çipini içerecektir.

eSIM’lere geçerken, iPhone 15 serisinin yalnızca iPhone 14 modellerinde olduğu gibi eSIM olup olmayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Resmi bir bilgimiz olmasa da, Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan iPhone 15 modellerinin yalnızca eSIM olmaya devam edeceğini varsayabiliriz. Bazı söylentiler, uluslararası satılan iPhone 15 modellerinin fiziksel SIM yuvasını koruyacağını iddia ediyor.

iPhone 15 Şimdiden Gelecek Vaat Ediyor
Yeni bir periskop lens, A17 Bionic işlemci, USB-C bağlantı noktası, dokunsal düğmeler ve muhtemelen yeni bir iPhone 15 Ultra? Etrafta dolaşan söylentilerin oldukça heyecan verici olduğunu kabul etmelisin.

Ancak, lütfen söylediğimiz her şeyi biraz şüpheyle karşılayın çünkü her şey hala belirsiz ve daha görülecek çok şey var. Ne olursa olsun, ileride neler olabileceğine dair bir bakış kesinlikle umut verici geliyor.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu