Teknoloji

Firefox 108, Windows 11 verimlilik modu ve WebMIDI desteğinin yanı sıra hata düzeltmeleriyle birlikte gelir

Mozilla, Firefox’un en son sürümünü yayınladı; bu, çoğunlukla bir güvenlik güncellemesidir ve birkaç küçük iyileştirme özelliği serpiştirilmiştir. Ayrıca, açık kaynaklı tarayıcı artık Web MIDI API desteği aracılığıyla müzik enstrümanlarıyla etkileşime girebilir.

Mozilla yeni gelir akışları ararken, açık kaynak tarayıcıyı Google Chrome’a ​​ve her yerde bulunan Chromium düzen motoruna sağlam bir alternatif haline getirme çabasıyla Firefox’taki geliştirmeler devam ediyor.

Firefox 108.0, küçük bir yeni özellikler listesi getiriyor. Web sayfalarının JavaScript içe aktarma davranışını kontrol etmesine izin veren içe aktarma haritaları artık varsayılan olarak etkindir. Güncelleştirme ayrıca Windows 11’de arka plan sekmeleri için işlemlerin daha az kaynak ve enerji kullanmasını sağlamak için Verimlilik Modu desteği sunar, bu da dizüstü bilgisayarlar için yararlı olabilir.

Ayrıca, tarayıcının İşlem Yöneticisi özelliğini başlatmak için yeni bir klavye kısayolu (Shift+Esc) vardır ve çok fazla sistem kaynağı kullanan işlemleri hızlı bir şekilde tanımlamanın bir yolunu sunar. Yük altında çerçeve zamanlaması ayrıca iyileştirildi, bu da performansı artıracak ve Firefox’un MotionMark grafik kıyaslamasında daha iyi bir puan almasına yardımcı olacaktır.

Başka yerlerde, onlarca yıllık MIDI standardı, uyumlu MIDI müzik enstrümanları ve web arasında bir köprü kurmak için tasarlanmış JavaScript tabanlı bir API olan Web MIDI için geliştirilmiş destek var. Mozilla’nın “tehlikeli” (düşük seviyeli) donanım özelliklerine erişirken güvenlik sorunlarından kaçınmak için deneysel bir mekanizma uygulamaya ihtiyacı olmasına rağmen, Web MIDI mümkün olduğu kadar verimli olacak şekilde tasarlandı.

Yeni Firefox ayrıca ICCv4 profiliyle etiketlenmiş görüntülerde doğru renk düzeltme desteği ve PDF formlarını kaydederken ve yazdırırken İngilizce olmayan karakterler için desteğin yanı sıra “orta” ile “yüksek” arasında değişen sekiz güvenlik hatası için düzeltmeler sunar.

Mozilla, 108 yayına girdikten sonra son dakika sorununu çözmek için küçük bir güncelleme yayınlamak zorunda kaldı. Firefox 108.0.1, daha önce farklı bir konumdan kopyalanan profiller için yükseltme sırasında sıfırlanan varsayılan arama motorunu düzeltir.

Her zaman olduğu gibi, Windows, Linux ve macOS için açık kaynaklı tarayıcının en son masaüstü indirmesi Mozilla’nın resmi sunucuları aracılığıyla edinilebilir.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu