GenelHaberİş

Sözleşmeliye kadro

Sözleşmeli kadro, bir işyerinde çalışan ve işyeri tarafından belli bir süre için yapılan bir sözleşmeyle çalıştırılan çalışanları ifade eder. Bu çalışanların statüleri, sözleşme yaptıkları süre kadar geçerlidir ve sözleşme sona erdikten sonra çalışma ilişkisi de sona erer. Sözleşmeli çalışanlar, ücretli izin haklarından, sigortalı olmalarından ve birçok diğer çalışma hakkından yararlanırlar, ancak kıdem tazminatı gibi bazı haklardan yararlanamazlar. Sözleşmeli çalışanların çalışma koşulları, yasa ve yönetmeliklerle belirlenir.

Sözleşmeli çalışanlar, yasal olarak belirlenen minimum ücret üzerinden çalıştırılırlar. Ayrıca, sözleşmeli çalışanların çalışma saatleri, işyerinin çalışma saatleriyle aynıdır ve ücretli izin hakları vardır. Bunun yanı sıra, sözleşmeli çalışanlar işyerinin belirlediği çalışma koşullarına uymak zorundadırlar ve işyerinin belirlediği yönetmelikleri ve yönergeleri takip etmek zorundadırlar.

Sözleşmeli çalışanlar, sigortalı olurlar ve işyeri tarafından ödenen sigorta primleri, sözleşmeli çalışanların ücretlerinin bir parçasıdır. Bunun yanı sıra, sözleşmeli çalışanlar, bir işyerinin çalışanları gibi çalışma ortamının güvenliğine ve hijyenine dikkat etmekle de yükümlüdürler.

Sözleşmeli çalışanların çalışma ilişkisi, sözleşme sona erdikten sonra sona erer ve işyeri tarafından yenilenmez. Bu nedenle, sözleşmeli çalışanlar için çalışma güvencesi yoktur ve sözleşme sona ettiğinde işyeri tarafından çalıştırılmayabilirler. Ancak, sözleşmeli çalışanların çalışma hakları yasalar tarafından korunur ve işyeri tarafından haksız bir şekilde sonlandırılmaları halinde haklarını koruma hakkına sahiptirler.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu