HaberYaşam Tarzı

Huawei, Rusya’daki kurumsal iş birimini kapatıyor

Çinli teknoloji devi Huawei, halihazırda ağır bir şekilde yaptırım uygulanan şirketin sistem ve ekipmanlarının devlet tarafından kullanılmasına izin verdiği için ikincil yaptırımlara maruz kalabileceği endişesiyle Rusya’daki kurumsal iş birimini kapatıyor.

Rus Vedomosti gazetesi, kurumsal müşterilere veri depolama sistemleri ve telekomünikasyon ekipmanı satan birimin 1 Ocak’ta dağıtılacağını bildirdi. SCMP, yaklaşık 2.000 çalışandan Huawei’nin diğer Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki (BDT) ofislerine transfer olmasının isteneceğini yazıyor. ülkeler veya işten çıkarılacak.

Rapor, Ukrayna’daki “aktif düşmanlıklar” durursa geri dönmeye hazırlandığı için Huawei’nin iş biriminin Moskova’daki ofislerini elinde tutacağını belirtiyor. Şirketin Moskova, St. Petersburg, Nizhny Novgorod ve Novosibirsk’teki araştırma ve geliştirme merkezleri etkilenmeyecek ve 5G, bilgisayar görüşü ve sanal gerçeklik gibi projeler üzerinde çalışmaya devam edecekler.

Huawei, elbette, Mayıs 2019’da Donald Trump yönetimi tarafından Endüstri ve Güvenlik Bürosu (BIS) Varlık Listesi’ne yerleştirildi ve Amerikan yapımı teknolojiye erişmesini veya TSMC dahil ABD araçlarını veya tasarımlarını kullanan şirketlerle iş yapmasını engelledi. Artık Android veya Google’ın uygulama paketi önceden yüklenmiş olarak cep telefonlarını bile gönderemez. Bu nedenle, şirketin akıllı telefonları kapsayan tüketici bölümü, yıllık bazda %25 oranında gelir düşüşü gördü.

Daha fazla yaptırımdan kaçınmak için Huawei’nin, ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Nisan ayında Rusya’daki bazı yerel çalışanları ücretsiz izne çıkardığı ve operatörlerle yeni sözleşmeleri askıya aldığı bildirildi. Ayrıca 2023’ten itibaren Rusya ve Beyaz Rusya’daki kurumsal bölümünü diğer BDT ülkelerinden ayırıyor. Şirketin Rusya’daki bazı çalışanlarını Eylül ayında Kazakistan ve Özbekistan’a taşıdığı bildiriliyor.

Mart ayında Çin, ABD ve müttefikleri tarafından Rusya’ya karşı “yasadışı” yaptırımlara karşı olduğunu söyledi. Ülkede faaliyet gösteren bazı Çinli şirketler yaptırımlardan etkilendi ve drone üreticisi DJI Technology Co, insansız hava araçlarının savaşta kullanılmasını önlemek için Rusya’da (ve Ukrayna’da) satışları askıya alan ilk Çinli şirket oldu.

Rusya’dan gelen diğer bir haberde, bugün erken saatlerde ülkenin yerli olarak tasarlanmış CPU’larını yabancı fabrikalardan alamadığını duyduk . Çin, Longsoon işlemcilerinin ülkeye ihracatını yasakladığı için bu özellikle kötü bir haber.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu