DünyaSpor

Futbol Efsanesi Pele 82 Yaşında Öldü

Tüm zamanların en büyük futbolcularından biri olan Pelé, Perşembe günü 82 yaşında öldü.

“Futbolun Kralı” olarak bilinen Brezilyalı, 2021’den beri kolon kanseri tedavisi görüyordu ve son yıllarda başka sağlık sorunları da yaşıyordu. 2 Aralık’ta Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda Brezilyalı taraftarlar, durumunun iyiye gittiğine dair raporların ardından geçmiş olsun mesajları içeren pankartlar açtı. Pelé’nin menajeri Joe Fraga, hayatını kaybettiğini Associated Press’e doğruladı. Pelé’nin kızı Kely Nascimento, Instagram’da Portekizce olarak

“Olduğumuz her şey sizin sayenizde,” diye yazdı. “Seni sonsuz seviyoruz. Huzur içinde yat 💔 💔 💔”

1940 yılında Edson Arantes do Nascimento’da doğdu, adını Thomas Edison’dan aldı çünkü yakın zamanda memleketi Brezilya’da elektrik kullanılmaya başlandı. Pelé adını çocukken ikinci lig futbolcusu babasına antrenmanlarda katıldığında aldı; Guardian için 2006 yılında yazdığı bir makalesinde, kendisinin bile nereden geldiğinden tam olarak emin olmadığını, ancak köklerinin muhtemelen takımın kalecisi Bilé’yi övme şeklinde olduğunu söyledi.

15 yaşına geldiğinde Brezilya takımı Santos için profesyonel olarak oynuyordu ve 16 yaşında ülkenin milli takımına katıldı. 17 yaşında Dünya Kupası finaline çıkan en genç oyuncu oldu ve burada iki gol atarak Brezilya’nın ilk şampiyonluğunu elde etti ve uluslararası bir spor ikonu olarak yerini aldı.

Bunu takip eden kariyerinin neredeyse yirmi yılında, maç başına ortalama birden fazla gol attı ve çoğu kariyer golü için Guinness Dünya Rekorunu elinde tutuyor. Devamında iki Dünya Kupası daha kazandı ve başka ödüller topladı ve taraftarlar sadece zaferlerinden değil, nasıl oynadığından da memnun kaldılar. Tarzıyla eşanlamlı hale gelen bir ifade olan futbolun takma adı olan “Güzel Oyun” u popüler hale getirdi. 1961’de Brezilya’da yasal olarak ulusal bir hazine olarak adlandırıldı – popüler oyuncunun ülke dışına transfer edilmesini engellemeyi amaçlayan siyasi bir hareket. Daha sonra Avrupa futbol kulüplerinin çağrıda bulunduğunu, ancak Santos ve Brezilya için oynamaya devam ettiğini açıkladı.

“Brezilya takımı bana hayallerin asla ölmediğini ve zirvede kalmanın sırrının azim olduğunu öğretti. Teşekkürler Brezilya, ” 80. doğum günü için bir Instagram gönderisinde yazdı . “Bu gömleği bu kadar uzun süre giymek bir zevkti.”

Brezilya futbolundan emekli olduktan sonra, New York Cosmos’a imza attı – ona multimilyon dolarlık bir sözleşme getiren ve aynı zamanda ABD’de futbolu sağlam bir şekilde kurmasıyla tanınan bir hareket.

1975’te haber açıklandığında, o zamanlar 34 yaşında olan “Artık dünyaya futbolun nihayet Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiğini söyleyebilirsin” dedi.

Yıldız gücüyle seyirci arttı ve maç yayınlarını daha çok kişi izledi. Son maçı için 75.000’den fazla kişi stadyumu doldurdu.

2000 yılında, o ve Diego Maradona, FIFA’nın Yüzyılın Oyuncusu ödülünün ortak kazananlarıydı. UNESCO iyi niyet elçisi olarak hizmet ederken, hayatının ilerleyen dönemlerinde sporu uluslararası alanda tanıtmaya devam etti.

Sahadaki yeteneği benzersiz olsa da, sporun küresel gücünü herkesin oynayabilmesine bağladı.

“Sporun bu kadar büyümesinin nedeni bence sadece zengin insanlar için olmaması. Bu sadece büyük insanlar için değil – büyüklük insanları dışlamaz. Herkes katılabilir, ”dedi Esquire ile 2016’da yaptığı röportajda. “İşte bu yüzden dünya çapında bu kadar popüler hale geldi. Oynamak için özel bir kaliteye sahip olmanıza gerek yok.”

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu