HaberSağlık

Rapor, Çin’deki Covid salgınlarının yaklaşmakta olan PC donanımı lansmanlarını etkileyebileceğini öne sürüyor

Dünyanın büyük bir kısmı pandemiden ve ardından gelen teknoloji tedarik zinciri etkilerinden çıkarken, Çin’deki son olaylar henüz tehlikeden çıkmadığımızı gösteriyor. Üretim tesislerindeki sorunlar tüm yıl boyunca ürünleri küresel olarak etkiledi, ancak son değişiklikler etkileri 2023’e kadar genişletebilir.

DigiTimes, Çin’deki olası yeni Covid salgınlarının, işgücü arzındaki kesintiler nedeniyle önümüzdeki yılın başlarında PC ve dizüstü bilgisayar lansmanlarını etkileyebileceğini bildirdi. Çin hükümeti, ülke genelinde şiddetli protestolar meydana geldikten sonra katı Covid tecritlerini gevşetmeye başladı. Çin henüz sürü bağışıklığına ulaşmadığı için, bazıları yeni salgınların üretimi ve dolayısıyla küresel tedarik zincirlerini etkileyecek kadar şiddetli olabileceğinden korkuyor.

Kaynakların DigiTimes’a verdiği bilgiye göre, Çin’deki bazı dizüstü bilgisayar tedarik zinciri fabrikaları, çalışanlarının yarısına kadarını etkileyen enfeksiyonlar bildirdi. Gerçek genel işçi enfeksiyon oranı yalnızca yüzde 10 ila 15 olabilir, ancak enfeksiyon korkusu diğer çalışanların ortaya çıkmasını engelleyebilir. 22 Ocak’ta birçok işçinin tatile gittiği Ay Yeni Yılı’ndan sonra işler daha da kötüleşebilir ve bu da enfeksiyonlarda ani bir artışa neden olabilir.

Fabrika kapatma işlemleri, üretim hattında gecikmelere neden olarak en yeni işlemcileri kullanan gelecek bilgisayarları etkileyebilir. En büyük bilgisayar satıcıları, bileşen kıtlığıyla karşı karşıya kalabilir ve bu da onları yeni ürünlerin ölçeğini küçültmeye veya piyasaya sürmeyi geciktirmeye zorlayabilir.

Bunun önümüzdeki aylarda dünya çapındaki PC pazarını nasıl etkileyeceği belli değil. Şimdiye kadar eksiklikler Compal, Inventec, Quanta veya Winstron gibi Tayvanlı dizüstü bilgisayar şirketlerini etkilemedi.

Önceki Çin üretim rahatsızlıkları, Apple’ı 2022 boyunca etkiledi. Mart ayında Shenzhen’de meydana gelen bir Covid artışı, üretimi geçici olarak durdurdu. Mayıs ayında fabrikalardaki sokağa çıkma kısıtlamaları ve isyanlar, Apple’ı yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro’larını ertelemeye zorladı. Geçen ay Foxconn’un Zhengzhou fabrikasında sokağa çıkma yasaklarına karşı protestolar, Cupertino şirketinin gelecek yıl telafi etmeyi umduğu tahmini 6 milyon iPhone 14 Pro açığına yol açtı.

Artan jeopolitik gerilimlerle birlikte değişken üretim durumu, bazı ülkelerde üretimde Çin’e olan bağımlılığını azaltmak için bir baskı başlattı. ABD’nin ardından birçok ülke, Çin’in gelişmiş çipler üretme kabiliyetini kısıtlamak için ihracat yasakları hazırlıyor. Analiz, üretimi Çin’den ayırmanın mümkün olduğunu ancak zor olduğunu gösteriyor.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu