Gündem

Diyarbakır’da kaymakamın imama saldırısı tepki çekti

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde, cuma namazında hutbeyi eksik okuduğu gerekçesiyle kaymakamın imama saldırması, sendikaların ve siyasi partilerin kınama açıklamalarına neden oldu. Olayda yaralanan imamın darp raporu aldığı, kaymakam hakkında ise adli ve idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Olay, 19 Ocak 2024 Cuma günü Kulp Bahçelievler Camii’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Kulp Kaymakamı Burak Akeller, cuma namazını kılmak için camiye geldi. İmam Mahsum Koçağa, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı hutbeyi okurken sehven bir iki satırı atladı. Bunun üzerine camide bulunan Kaymakam Akeller, imama “Hocaaa! hutbeyi tam ve doğru oku” diye bağırdı. İmam Koçağa, hatasını fark ederek paragrafı tekrar okudu.

Namazın ardından Kaymakam Akeller, camiden çıkmadı. Koruma polisleri, camiyi boşalttıktan sonra imam Koçağa’yı imam odasına götürdü. Odaya giren Kaymakam Akeller, imama ağır küfürler ederek hakarette bulundu. İmama “Sen terörist misin?” diye sordu. İmam Koçağa, “Kaymakam bey! Benim babam geçici köy korucusu, abim de polis. Lütfen yapmayın” dedi. Ancak Kaymakam Akeller, imamı hutbe okuduğu mikrofonun sapıyla darp etti. İmam Koçağa, aynı zamanda Diyanet-Sen ilçe temsilcisi olduğu için sendikaya haber verdi. Sendika yetkilileri, imamı hastaneye götürerek darp raporu aldı.

SENDİKALAR VE SİYASİ PARTİLER KINADI

Olayın duyulması üzerine, hem Diyanet-Sen hem de Mil-Diyanet Sen sendikaları, Kaymakam Akeller’i kınayan açıklamalar yaptı. Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız, Kaymakam Akeller’in provokatör ve maganda olduğunu söyledi. Yıldız, “Bu olay, devletin saygınlığına, milletin birliğine, din görevlilerinin itibarına ve cami cemaatinin huzuruna gölge düşürmüştür. Bu vandallık karşılıksız kalmamalıdır. Kaymakam Akeller derhal görevden el çektirilmeli ve yargı önüne çıkarılmalıdır” dedi. Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celaleddin Gül ise, Kaymakam Akeller’in makam ve mevki ne olursa olsun hiç kimseye ağır küfür edemeyeceğini ve asla darp edemeyeceğini belirtti. Gül, “Bu olay, devletin kurumları arasında uyum ve işbirliğini zedelemiştir. Kaymakam Akeller, devletin bir memuru olarak değil, bir şahıs olarak hareket etmiştir. Bu olayın takipçisi olacağız ve sorumluların adalet önünde hesap vermesini isteyeceğiz” diye konuştu.

DEVLET BAHÇELİ AKELLER’E DESTEK VERDİ

Olayın siyasi yansımaları da oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kaymakam Akeller’e destek verdi. Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kaymakam Akeller’i Müslüman-Türk duruşundan dolayı tebrik ettiğini ve tertemiz alnından öptüğünü söyledi. Bahçeli, imamın hutbeyi eksik okumasının kabul edilemez olduğunu ve Kaymakam Akeller’in haklı olduğunu savundu. Bahçeli, “Kaymakam Akeller, vatanına, bayrağına, şehitlerine sahip çıkmıştır. Bu, onun en doğal hakkıdır. İmam, hutbeyi eksik okuyarak, şehitlerimize saygısızlık etmiştir. Bu, onun en büyük suçudur. Kaymakam Akeller, imama gereken dersi vermiştir. Biz, Kaymakam Akeller’in yanındayız. Ona yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, Kaymakam Akeller’in görevden alınması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kaymakam Akeller’in imama saldırmasının devletin saygınlığına zarar verdiğini ve hukukun üstünlüğüne aykırı olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Kaymakam Akeller, devletin bir temsilcisi olarak değil, bir saldırgan olarak davranmıştır. Bu, devletin kurumlarına, din görevlilerine, cami cemaatine ve halka karşı yapılmış bir saygısızlıktır. Kaymakam Akeller, görevini kötüye kullanmıştır. Bu, bir suçtur. Kaymakam Akeller, derhal görevden alınmalı ve yargılanmalıdır. Biz, imamın yanındayız. Ona geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” diye konuştu.

HDP Genel Başkanı Pervin Buldan da, Kaymakam Akeller’in imama saldırmasını kınadı. Buldan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kaymakam Akeller’in imama terörist demesinin Kürt halkına hakaret olduğunu ve ırkçı bir zihniyetin tezahürü olduğunu belirtti. Buldan, “Kaymakam Akeller, devletin bir kayyumu olarak değil, bir işgalcisi olarak hareket etmiştir. Bu, devletin Kürt halkına karşı yürüttüğü asimilasyon ve inkar politikasının bir parçasıdır. Kaymakam Akeller, imama saldırarak, Kürt halkının inancına, kültürüne, kimliğine ve iradesine saldırmıştır. Bu, bir insanlık suçudur. Kaymakam Akeller, derhal görevden alınmalı ve yargılanmalıdır. Biz, imamın yanındayız. Ona dayanışma duygularımızı iletiyoruz” dedi.

VALİLİK VE BAKANLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Diyarbakır Valiliği, olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlattığını duyurdu. Valilik, olayın aydınlatılması için gerekli çalışmaların yapıldığını ve kamuoyuna bilgi verileceğini bildirdi. İçişleri Bakanlığı da, olayı yakından takip ettiğini ve gereken tedbirlerin alındığını açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı ise, olayla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu