Ekonomi

Emeklilerin beklediği zam müjdesi geldi: En düşük emekli maaşı 10 bin lira oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı basın açıklamasında, emeklilere yönelik önemli müjdeler verdi. Erdoğan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak ayında yüzde 37,57 oranında yapılacak olan zamın üzerine yüzde 5 ek zam daha yapılacağını duyurdu. Böylece Ocak ayındaki zam oranı yüzde 42,6’ya yükseldi. Ayrıca en düşük emekli maaşı da 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldı.

Erdoğan, emeklilerin refah düzeyini artırmak için çalıştıklarını belirterek, “Çalışanlarımız ve emeklilerimiz başta olmak üzere refah düzeyini düzeltmek için canla ve başla çalışıyoruz. İşçi, memur ve emekli maaşlara yaptığımız zamlarla bunu kısmen sağladık. İnşallah önümüzdeki dönemde çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzü tutmaya devam edeceğiz.” dedi.

Erdoğan, ayrıca Ocak ve Temmuz aylarındaki zamların eşitlenmesine yönelik bir formül üzerinde çalıştıklarını da ifade etti. Bu konuda iki seçenek olduğunu belirten Erdoğan, “Birinci formülde, Ocak ve Temmuz zamları birlikte düşünülerek hem memur emeklilerine hem SSK – Bağ-Kur emeklilerine eşit zam verilmesi planlanıyor. Bu formülde hesaplanan oran yüzde 45. Refah payı da 7,43 puan. İkinci formülde ise, işçilere yüzde 49 oranında bir artış yapıldığı için, burada da bir eşitlik sağlanması açısından refah payında 11,68 puan ekleyerek yüzde 49 bandında eşit zam verilmesi öngörülüyor. Bu iki formülden biri geçerli olacak.” diye konuştu.

Erdoğan’ın açıkladığı zam oranlarına göre, en düşük SSK emekli maaşı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya, en yüksek SSK emekli maaşı da 12 bin 500 liradan 17 bin 825 liraya çıktı. Bağ-Kur emeklileri de aynı oranda zam aldı. Emeklilerin zamlı maaşlarını ve maaş farklarını ne zaman alacaklarına ilişkin de bilgi veren Erdoğan, “Zamlı maaşlar ve maaş farkları, tahsis numarasının son rakamına göre 17-28 Ocak tarihleri arasında ödenecek.” dedi.

Emeklilerin zamlı maaşlarını ve maaş farklarını alabilecekleri tarihler şöyle:

SSK EMEKLİ MAAŞLARI ÖDEME TARİHLERİ

Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17’sinde Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18’inde Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19’unda Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20’sinde Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21’sinde Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22’sinde Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23’ünde Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24’ünde Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25’inde Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26’sında yapılıyor.

BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞLARI ÖDEME TAKVİMİ

Tahsis numarası son rakamı 9,7 ve 5 olanlar ayın 25’inde Tahsis numarası son rakamı 3, 1 olanlar ayın 26’sında Tahsis numarası son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar ayın 27’sinde Tahsis numarası son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28’inde emekli maaşlarını alırlar.

AnlikHaber

AnlıkHaber.net anında haber paylaşım platformu ile en iyi haberleri size paylaşıyoruz takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu