Microsoft, Yüz Tanıma Teknolojisini Emniyet Teşkilatlarına Satmayı Reddetti
Microsoft, insan hakları ihlali endişi sebebiyle geliştirdikleri yüz tanıma teknolojisini emniyet teşkilatlarına satmayı reddetti.

Microsoft Başkanı Brad Smith, Stanford Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Microsoft’un yüz tanıma teknolojisini Kaliforniya Emniyet Teşkilatı'na ve ismi açıklanmayan bir başkente vermeyi reddettiğini söyledi açılladı. Smith, yüz tanıma teknolojisinin reddedilmesinin sebebiniyse insan hakları konusundaki endişeleri olduğunu belirtti.

ACLU tarafından yapılan araştırmalara göre, kadınlar ve azınlık gruplarını tanımlamada beyaz erkeklere göre daha kötü olan Rekognition teknolojisinin sahibi Amazon, kendi yüz tanıma teknolojisini emniyet teşkilatlarıyla paylaşmıştı. Smith, geliştirilen yüz tanıma teknolojilerinde ki yapay zekanın ön yargılarından bahsederek, bu teknolojinin bu gruplara zarar vermek için kullanılabileceğini söyledi.

Microsoft, yüz tanıma teknolojisinin daha önce ABD’deki hapishanelere satmıştı. Smith, bu teknolojinin kısmi bir bölümün satıldığını ifade etti. Bunun amacı ise hapishaneler de güvenliği artırma potansiyelinin olduğun vurgusunu yaptı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları