Biberiye Çayının Faydaları, Biberiye Bitkisi, Konuları.
Biberiye Çayı Hakkında Hiç Bir Yerde Olmayan Bilgiler.!

Biberiye Çayının Faydaları.!

Sağlıklı bir hayat için..

Biberiye Bitkisi"Nedir.

Biberiye bitkisi, akdeniz'e"özgü hoş kokulu bir bitkidir. Güzel kokusu sebebiyle parfüm üretiminde, çok sağlıklı olduğu için de mutfakta baharat olarak kullanılır. Ayrıca biberiye çayı oldukça sağlıklı bir bitki çayıdır.

Biberiye bitkisi, kekik, fesleğen ve lavanta gibi diğer pek çok bitki ile birlikte, nane ailesinin bir üyesidir.

Biberiye bitkisi tavuk ve kuzu eti gibi yemeklerde kullanılan bir baharat olmasının yanında iyi bir demir, kalsiyum ve B-6 vitamini kaynağıdır.

Biberiye çayları ve sıvı ekstreleri," taze veya kurutulmuş yapraklardan yapılırken, bitki özütü bütün olarak kurutulmuş biberiyelerden yapılır.

Biberiyenin faydaları nelerdir nasıl kullanılır.

En eski çağlardan bu yana medikal tedavilerde kullanılan"biberiye otunun,"biberiye kurusu,"biberiye ağacı,"biberiye ağacının faydaları,"biberiye baharat,"biberiye yağı,"çok çeşitli etkileri vardır. Kas ağrısını hafifletme, hafızayı iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme,dolaşım sistemini destekleme ve saç büyümesini hızlandırma biberiyenin faydalarından bir kaçıdır.

Biberiye bitkisinin faydaları nelerdir, Biberiyenin faydaları nelerdir nasıl kullanılır, Biberiye kurusu,"biberiye ağacı,"biberiye nasıl kullanılır.

Biberiyenin bitkisinin faydalarına baktığımız zaman sağlığa bir çok faydası vardır. Bunlar;

1. Biberiye bitkisi,"Biberiye kurusu,"biberiye ağacı,"biberiye baharat,"biberiye yağı,"bağışıklık sistemini güçlendirir

Biberiye bitkisinin sahip olduğu zengin antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülmektedir. Ayrıca biberiye bitkisinde iltihap önleyici bileşikler olduğu için vücuttaki kan dolaşımını da iyileştirir.

Laboratuvar çalışmaları, biberiyenin, serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı parçacıkları nötralize etmede önemli bir rol oynayan antioksidanlar açısından zengin olduğunu göstermiştir.

2."Biberiye kurusu,"biberiye ağacı,"biberiye baharat,"biberiye yağı,"Sindirim sistemine faydalıdır

Avrupa’da,"biberiye, hazımsızlık tedavisinde sıklıkla kullanılır. Almanya’daki bazı sağlık komisyonları hazımsızlık tedavisinde biberiye bitkisinin kullanılmasını onayladı. Ancak burada biberiye bitkisinin faydaları konusunda bilimsel bir kanıt bulunmadığını da belirtmek gerekir.

3. Biberiye kurusu,"biberiye ağacı,"biberiye baharat,"biberiye yağı,"Hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu artırır

Psikofarmakoloji konusunda yapılan bir araştırmaya göre,"biberiye aroması"kişinin konsantrasyonunu, zihinsel performansını, hızını ve doğruluğunu iyileştirir. Bu etkilere nazaran daha az olmakla birlikte biberiyenin ruh halini de iyileştirdiği bilinmektedir.

4. Biberiye kurusu,"biberiye ağacı,"biberiye baharat,"biberiye yağı,"Beyni korur

Bilim adamları biberiyenin beyin için oldukça faydalı olduğunu belirtmektedir." Biberiye, beyindeki serbest radikallerin zarar görmesine neden olabilecek karnavalik asit adında bir madde içerir.

Farelerle yapılan bazı çalışmalarda biberiyenin inme geçirmiş kişiler için faydalı olabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca biberiyenin beyin hasarlarına koruyucu ve hasarları iyileştirici etkileri de vardır.

5. Biberiye kurusu,"biberiye ağacı,"biberiye baharat,"biberiye yağı,"Alzheimer’ı önler.

Bazı çalışmalar biberiyenin beyin yaşlanmasını önlemeye önemli ölçüde yardımcı olabileceğini ileri sürmüştür. Alzheimer’ın önlenmesi için biberiyenin etkileri umut vericidir, ancak kesin sonuçlar için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

6. Biberiye kurusu,"biberiye ağacı,"biberiye baharat,"biberiye yağı,"Kanserden korur.

Onkoloji Raporlarında yayınlanan araştırmada, ham biberiye özünün insanlarda lösemi ve meme kanseri hücrelerinin yayılmasını yavaşlattığı tespit edilmiştir.

Yapılan diğer çalışmalarda, biberiyenin bir iltihap önleyici ve tümör önleyici ajan olarak kansere karşı korumada etkili olabileceği sonucuna varışmıştır.

Ayrıca, Gıda Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir raporda, pişirirken ete öğütülmüş biberiye eklenmesinin faydalı olduğu görülmüştür. Çünkü biberiye baharatı, et pişerken ortaya çıkan ve kansere neden olan maddelerin oluşumunu azaltmaktadır.

7. Biberiye kurusu,"biberiye ağacı,"biberiye baharat,"biberiye yağı,"Göz sağlığını korur.

Yapılan birçok çalışmada"biberiyenin önemli bir bileşeni"olan karnosik asidin göz sağlığını önemli ölçüde artırabileceği ortaya çıkmıştır.

Amerika’da en yaygın göz hastalığı olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi dış retinayı etkileyen hastalıkların klinik uygulama sonuçlarında bu etki görülmüştür.

8. Biberiye kurusu,"biberiye ağacı,"biberiye baharat,"biberiye yağı,"Aromaterapi özelliği de vardır.

Biberiye yağı sıklıkla aromaterapide kullanılır. Masaj sırasında müthiş bir rahatlama ve zihin boşalması sağlar.

20 yetişkinle yapılan bir çalışmada biberiye yağının solunması ile beyin dalgalarının aktivitesinin arttığı görülmüştür. Ayrıca bu çalışmada biberiye yağını solumanın uyuşukluğu azaltttığı, ruh halini iyileştirebileceği de görülmüştür.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları